خبر ها

متن خبر

برگزاری کارگاه BIAN در پژوهشکده پولی - بانکی
برگزاری کارگاه BIAN در پژوهشکده پولی - بانکی شنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۲ ۲:۴۱ ب ظ

آقای مصطفی جاویده معاون فناوری اطلاعات کاسپین و مدرس پژوهشکده پولی و بانکی، کارگاه آموزشی با عنوان «کاربرد مفهوم بانکداری بدون هسته مبتنی بر استاندارد BIAN در جهت ارائه خدمات بانکداری دیجیتال» برگزار کرد.

کارگاه BIAN در پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با هدف «ضروت تحول بانکداری متمرکز» برای مخاطبان نظام بانکی و آی ‌تی، سوم الی هفتم تیرماه 1402 بصورت مجازی برگزار شد.

معاون فناوری اطلاعات شرکت کاسپین در این دوره ضمن ارائه تجربیات خود در پروژه‌های پیاده‌سازی شده برای بانک پارسیان (سامانه لوتوس، کبالت، پارسینس) راهکارهای تجربی و کاربردی کسب شده‌ای را در راستای مهاجرت از سیستم بانکی متمرکز به سمت سیستم بانکی بدون هسته و مبتنی بر BIAN ارائه کردند.

آقای جاویده به مفاهیمی مانند (BIAN ،DigitalBanking ،BAAS ،BAAP  ،OpenBanking ،ModularBanking ،Microservices Architecture) پرداختند و با اشاره به اینکه در حال حاضر، یکی از مهم‌ترین تغییرات در دنیای بانکداری، حرکت به سوی دیجیتالی ‌شدن است،  با این تغییر فرصتی به وجود می‌آید تا بتوان به سوی فناوری‌های جدید و روش‌های جدیدی از عملیات بانکی که منعطف‌تر بوده حرکت کرد. لازمه دستیابی به چنین شرایطی حرکت از یک سیستم بانکداری متمرکز (monolithic) به سیستمی منعطف با هزینه تغییر پایین است. برای دستیابی به چنین هدفی نیازمند مهندسی مجدد سرویس‌های بانکی به بلاک‌های سازنده کسب‌وکاری مستقل از هم هستیم. این نیاز صنعت بانکداری را به سمت ایجاد بانکداری بدون هسته (Coreless Banking) سوق می‌دهد.
سرفصال مطالب ارائه شده در این کارگاه:

1- استاندارد بایان و تبیین مدل قابلیت محور کسب و کاری جهت ماژولار کردن مفهوم بانکداری

2- تبیین مدل بانکداری بدون هسته جهت ایجاد بستری برای ادغام سرویس های مختلف

3- کاربرد ارائه سرویس های مبنی بر مایکروسرویس جهت دیجیتالی کردن بانک ها

4- مفهوم بانکداری به عنوان سرویس و بانکداری به عنوان پلتفرم و کاربرد در بانکداری دیجیتال

5- مزایای ترکیب بایان و مفاهیم بانکداری به عنوان سرویس در جهت بالغ تر شدن بانکداری دیجیتال


گفتنی است در پژوهشکده پولی – بانکی کارگاه‌‌ها و سمینارهای متنوعی با حضور اساتید مجرب در حوزه‌های فناوری اطلاعات، حقوق بانکی ، توسعه کسب و کار و بانکداری دیجیتال در حال برگزاری است.