خبر ها

متن خبر

راه اندازی نخستین چک امن دیجیتال کشور در بستر اینترنت بانک پارسیان
راه اندازی نخستین چک امن دیجیتال کشور در بستر اینترنت بانک پارسیان سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۲ ۱۰:۱۰ ق ظ

آیین رونمایی از سامانه چکاد (چک امن دیجیتال) بانک پارسیان با حضور مدیران ارشد این بانک عصر روز شنبه 21 آبان ماه برگزار شد. در این مراسم با حضور وزرای امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس کمیسیون اصل ٩٠ مجلس، نمایندگان خانه ملت، مدیرعامل بانک پارسیان، مدیران عامل بانکها، معاونان بانک مرکزی، کارشناسان، فعالان حوزه صنعت پرداخت الکترونیک، سامانه چک امن دیجیتال (چکاد) در بانک مرکزی رونمایی شد و نخستین چک امن دیجیتال کشور در اینترنت بانک پارسیان صادر شد.

در مراسم رونمایی مهندس نقشوان مدیرعامل شرکت کاسپین با قدردانی از حمایتهای مدیران ارشد بانک و سایر همکاران در به نتیجه رسیدن این پروژه گفت: در حالی امروز شاهد توانایی صدور و پذیرش چک دیجیتال در بانک پارسیان هستیم که هنوز بسیاری از بانکها در سطح کشور مقدمات ارائه این سرویس را فراهم نکرده اند.

چکاد چیست؟

با حرکت بانک ها بسوی ارائه خدمات بانکی بصورت غیرحضوری و از بستر دیجیتال و ایجاد رقابتی تنگاتنگ بین بانک ها در این عرصه، یکی از خدمات نوینی که توسط بانک پارسیان به مشتریان عرضه گردید، ارائه خدمات چک الکترونیک از طریق سامانه چکاد "چک امن دیجیتال" می باشد.

در این سامانه دسته‌ چک کاغذی وجود ندارد و همه فرایندها به صورت غیرحضوری و روی موبایل یا کامپیوتر انجام می شود.

چک الکترونیک نوع جدیدی از چک است که سرعت، دقت و امنیت بیشتری در عملکرد و نقدشوندگی نسبت به چک‌های کاغذی دارد و تمام قوانین چک کاغذی برای آن قابل اجراست و با یک امضای الکترونیکی اعتبار پیدا می‌کند.

از مزایای اجرای این طرح می‌توان به سرعت زیاد در ثبت و پردازش چک‌های الکترونیکی، عدم نیاز به ارسال نسخه فیزیکی چک، حذف نگرانی افراد در خصوص ثبت چک در سامانه پیچک و امنیت بالا و عدم امکان سرقت یا تحریف چک اشاره کرد.

از جمله خدمات آنلاینی که در سامانه چکاد به مشتریان ارائه می گردد می توان به سرویس های ذیل اشاره کرد:

  • امکان فعال‌سازی سرویس
  • درخواست دسته چک
  • صدور چک دیجیتالی
  • وصول درون‌بانکی و بین‌بانکی چک
  • انتقال چک
  • ضمانت چک دیجیتالی
  • ابطال و مسدودی چک
  • کارتابل مشاهده چک‌های دریافتی

شرکت تامین خدمات سیستم های کاربردی کاسپین بعنوان شرکت فناوری اطلاعات بانک پارسیان و بازوی اجرایی پروژه های فناوری اطلاعات بانک، کلیه سرویس های سامانه چکاد را بر روی اینترنت بانک پارسیان فعال نموده و مشتریان مشتری می تواند در اینترنت بانک پارسیان نسبت به دریافت خدمت مورد نظر خود اقدام نمایند و بزودی سرویس های سامانه چکاد از طریق همراه بانک "پارسیان من" نیز در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت.

متقاضیان استفاده از خدمات سامانه چکاد ، می بایست قبلاً نسبت به فعال سازی امضای الکترونیکی خود اقدام نمایند. برای این کار کاربران می توانند از طریق اپلیکیشن "هامون" بانک مرکزی نسبت به فعال سازی امضای الکترونیک خود اقدام نمایند.

لینک دانلود نرم افزار هامون: https://parsian-bank.ir/hamon

ذکر این نکته ضروری است که دریافت کنندگان چک های دیجیتال برای نقد کردن چک نیازی به داشتن امضاء دیجیتال ندارند.

در فرایند چک های دیجیتال، کاربران ابتدا درخواست مربوط به عملیات چک الکترونیک را در اینترنت بانک ثبت نموده و سپس با مراجعه به اپلیکیشن "هامون" ، درخواست خود را از طریق امضاء دیجیتالی که قبلاً دریافت نموده است تائید و جهت نهایی نمودن عملیات مربوط به چک الکترونیک، مجدداً  به صفحه اینترنت بانک مراجعه می نماید.